AK Parti azınlık hükümeti kuracak mı Azınlık Hükümeti Nedir Nasıl kurulur?

 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
AK Parti azınlık hükümeti kuracak mı Azınlık Hükümeti Nedir Nasıl kurulur?


Türkiye dün sandığa gitti. Halkın seçimi Ak Parti'yi tek başına iktidar yapamayınca akıllara azınlık hükümeti geldi. Peki azınlık hükümeti nedir?

Azınlık hükümeti, parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, öbür parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimi. Parlamenter rejimlerde siyasal sorumluluk ilkesi gereği hükümet ancak parlamentodaki çoğunluğun desteğiyle kurulup görevde kalabilir. Oysa bazı seçimlerde hiçbir parti parlamentoda tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamayaz. Bu durumda bazı partiler ya da parlamenterler, hükümete fiilen katılmadan partilerden birine gerekli desteği vererek onun azınlık hükümeti kurmasını sağlarlar. Kuşkusuz azınlık hükümetinin görevde kalabilmesi de, bu partilerin ya da parlamenterlerin desteğinin devamına bağlıdır. Özellikle partilerarası kutuplaşmanın ya da ideolojik ayrılıkların derin olmadığı İskandinav ülkeleriyle, bunlardan farklı olarak da İtalya'da hükümetler ya koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti biçiminde kurulmaktadır.

Seçimler öncesinde yapılan anketlerin birçoğunda AK Parti’nin yeniden tek başına iktidarda olacağı ortaya çıkıyor. Ancak yine birçok anket şirketinin sonucuna göre de Türkiye’nin yeniden bir koalisyon dönemini yaşayabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan da , seçimlerin hemen öncesinde bu ihtimale değinerek, gerek yeni anayasa gerekse başkanlık sistemi anlamında 2 partinin sürpriz şekilde bir araya gelebileceğine işaret etti.

Peki Türkiye, 8 Haziran’a böyle bir tablo ile uyanırsa neler olur? Hangi parti hangi parti ile koalisyon yapar? Ya da bu ihtimallerin dışında çözümsüzlük mü hakim olur?

Bu ihtimali siyaset bilimciler Prof. Dr. Doğu Ergil ve Prof. Dr. Sedat Laçiner AjansHaber’e değerlendirdi. Seçimlerden sonra olabilecek birkaç olasılığa değinen Doğu Ergil şunları söyledi:

“AK PARTİ MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ YAPABİLİR”

“AK Parti, imkanlarını kullanarak tekrar hükümet olabilmek için başka partilerden milletvekili transfer edebilir. O yüzden bir koalisyon ihtimali kadar böyle bir ihtimal de var. Bu daha önce de oldu. Çeşitli vaatler ve çeşitli imkanlarla insanlar cezbedilebiliyor. Bunun ilkeli bir davranış biçimi olup olmamasına bakılmayabiliyor. Ondan sonra hangi parti hangisiyle koalisyon yapar konusunda ise kestirmek zor.”

“KOALİSYON ÖNCESİNDE ÖN UZLAŞI LAZIM”

“Partilerin birbirlerine ne önerecekleri, parti çıkarı açısından olduğu kadar ülke için ne düşünüyorlar ve bu konuda hangi konuda mutabık kalacaklarına bağlı olarak koalisyon ortaklıkları değişebilir. Mesela yeni bir anayasa hazırlanacak bu kirlilik içeren bir şey. Nasıl bir anayasa yapılacağı konusunda da konsensüs olmadı. Koalisyon yapılacaksa böyle bir uzlaşı olması lazım. Ön anlaşma olmadan koalisyon hükümeti kurulması anlamsız ve işlevsiz olur. O yüzden bu konuda bir tahminde bulunamıyoruz. Bundan sonra ben Başkanlık sisteminin de bir kıymeti harbiyesi olacağını sanmıyorum.”

Seçimlerin ardından azınlık hükümetine dikkat çeken Sedat Laçiner şöyle konuştu:

“AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDARA GELSE DE…”

“Seçimlerin ardından muhakkak bir çözüm bulunur. Hiçbir uçak havada kalmaz. Ancak Türkiye’de çok ciddi bir kutuplaşma söz konusu. Birbirini düşman olarak tanımlamalar, seçimi savaş olarak tanımlamalar başladı. Bu şekilde AK Parti tek başına iktidara gelse de bu gerilim hayra alamet değil. Çok vahim sıkıntılara doğru giderek patlamalar meydana getirebilir.”

“HER PARTİ HER PARTİ İLE KOALİSYON YAPABİLİR”

“Bence bütün partilerin koalisyona mahkum olması, başlı başına iyi bir şey. Belki bir süre koalisyonla gider, bir süre azınlık hükümeti olabilir ama gerilimin azalması için bütün partilerin birbirine ihtiyaç duymasında bir hayır var diye düşünüyorum. Şu aşamada hiç kimse AK Parti ile koalisyon kuracağını söylemez AK Parti’de seçim evvelinde diyemez ama seçimden sonra her parti her parti ile koalisyon yapabilir. Dışarıdan destek ihtimali ortaya çıkabilir.”

“HDP, AZINLIK HÜKÜMETİNE DIŞARIDAN DESTEK VERİR”

“Partilerin hiçbirisi bugünkü konumunda kalamaz ondan dolayı da yumuşamalar olur. Her parti her parti ile koalisyon yapabilir. Azınlık hükümeti ihtimali de mutlaka gündemde. HDP, hem CHP-MHP koalisyonuna destek verebilir hem de AK Parti’nin tek başına azınlık hükümeti kurmasına dışarıdan destek verebilir. İkisinde de tabii kendi isteklerinin karşılanmasını bekler.”

SENARYO 1- AKP 276 VEKİLİ, TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR
HDP'nin barajı aştığı durumda, bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45 oy alması gerekiyor. Bu orana en yakın parti, AKP olarak duruyor. Eğer AKP, yüzde 45 ya da üstü oy alırsa, tek başına iktidar kurabiliyor. Ancak bu, açılan sandıktan çıkan oylar çerçevesinde pek mümkün görünmüyor.

SENARYO 2: AKP AZINLIK HÜKÜMETİ
AKP, 276 milletvekilinin altında kalırsa azınlık hükümeti kurar. Dışardan bir partinin desteğini alır. Bu olasılık, seçim öncesinde ulaştırma eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Binali Yıldırım tarafından dile getirilmişti.

SENARYO 3- AKP -MHP KOALİSYON HÜKÜMETİ
AKP ve MHP'nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup, TBMM'den güvenoyu almaya yetiyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, AKP'liler seçim kampanyası sırasında HDP ve CHP'ye çok sert yüklenirken, MHP'ye karşı daha yumuşak bir üslup sergilemişlerdi. Hatta Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye mitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP'yi yuhalamalarını bizzat önlemişti.

SENARYO 4- AKP-CHP KOALİSYON HÜKÜMETİ
Üçüncü senaryo, AKP'nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti.

SENARYO 5- AKP-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ
Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Ancak HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri halinde, AKP ile işbirliği yapmayacaklarını birkaç kez açıkladı.

SENARYO 6- CHP-MHP- HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ
AKP'nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP'nin matematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP'nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor.

SENARYO 7- CHP-MHP AZINLIK KOALİSYONU, HDP DIŞARDAN DESTEKLER
CHP ve MHP'nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM'den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 220 civarında kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AKP'nin dışardan desteği ile parlamentodan güvenoyu alabilir.


Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın