Ders Kitabında Rastlamayacağınız İlginç Bilgiler

 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Ders Kitabında Rastlamayacağınız İlginç Bilgiler

1. Yapraklar sararmaz.
Yapraklar sararmaz.
Fotosentez yapacak kadar güneş ışığı alamadıklarında enerji tasarrufu için klorofil üretmeyi bırakırlar ve böylece zaten orada olan diğer pigmentler yeşilin yokluğundan kendilerini gösterebilme fırsatı bulurlar.


2. İnsanların gözlerinde üç farklı renk konisi vardır. Mavi-sarı-kırmızı.
İnsanların gözlerinde üç farklı renk konisi vardır. Mavi-sarı-kırmızı.
Bunlardan biri ya da ikisi eksik olduğunda kişi renk körü olur. Köpeklerde ise sadece mavi ve sarı vardır. Yani siyah-beyaz görmezler sadece renk körüdürler.

3. Adem elması kadınlarda da vardır. Sadece testosteron oranı düşük olduğundan fark edilir büyüklükte değildir.
Adem elması kadınlarda da vardır. Sadece testosteron oranı düşük olduğundan fark edilir büyüklükte değildir.

4. Esnememizin sebebi fazla oksijen alma ihtiyacımız değil, beynimizi soğutmaktır.
Esnememizin sebebi fazla oksijen alma ihtiyacımız değil, beynimizi soğutmaktır.
Çeneyi germek kafatasına giden kanı artırır. Sinüslere giren soğuk hava da beyne giden kanı soğutur.

5. Elmayı kesip bir kenara koyduğumuzda kararmasının sebebi bozulması değildir. Aslında tam tersidir.
Elmayı kesip bir kenara koyduğumuzda kararmasının sebebi bozulması değildir. Aslında tam tersidir.
Hepimizin özellikle cildinde ve saçlarında bulunan melanin bitkilerin her yerinde bulunur ve bitkiyi bozulmaktan ve enfeksiyondan korumak için kesildiği takdirde yüzeyi sarmaya başlar.

6. Ayak kokusunun peynirli cipse benzemesinin nedeni aynı tür kimyasalları bulunduruyor olmasıdır.
Ayak kokusunun peynirli cipse benzemesinin nedeni aynı tür kimyasalları bulunduruyor olmasıdır.
Terde bulunan mikroplarla vücuttaki bakterilerin etkileşime girmesiyle oluşan isovaleric asid gerçekten de bazı yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır.

7. Auroraların sadece kutuplarda olmasının sebebi dünyanın manyetik alanıdır. Manyetik alan dünyanın çevresini bir kalkan gibi sarar ama kutup bölgelerinde tıpkı bir donut gibi boşluklar bırakır.
Auroraların sadece kutuplarda olmasının sebebi dünyanın manyetik alanıdır. Manyetik alan dünyanın çevresini bir kalkan gibi sarar ama kutup bölgelerinde tıpkı bir donut gibi boşluklar bırakır.
Bu yüzden güneşten gelen plazmalar (güneşte olan diffüzyonlar yüzünden oluşan yüksek enerjili, yüksek hızlı ve süper sıcak parçacıklar) ancak kutup bölgesinde atmosfere çarpabilir. Bu parçacıklar nitrojen ve oksijen atomlarına çarpınca enerji ortaya çıkar ve bu enerji foton olarak salınır. Oksijen atomları daha uzun dalga boylarında foton saldıkları için verdikleri renk yeşil, sarı ve kırmızı olurken; nitrojen atomları kısa dalga boyunda ve yüksek frenkansta foton salarak mavi renk ortaya çıkarır.

8. Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi ayaklarını dinlendirme değil vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Bu şekilde daha az ısı kaybederler.
Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi ayaklarını dinlendirme değil vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Bu şekilde daha az ısı kaybederler.

9. Yıldızların bazen yanıp sönüyor gibi görünmelerinin nedeni ışığın bize ulaşana kadar atmosferde farklı yoğunluk ve sıcaklığa sahip olan hava bölgelerinden geçiyor olmasıdır.
Bu aynı zamanda gezegenleri yıldızlardan ayırmamıza yardımcı olacak bir bilgi, çünkü gezegenler kendilerine her yönden gelen ışığı yansıttıkları için daha stabil bir görünüşleri vardır.

10. Kalp kanserinin çok nadir olmasının nedeni kalbin büyümesini sağlayan bölünerek çoğalan hücrelerin çoğunun bebeklikte tamamlanmış olmasıdır.
Kalp kanserinin çok nadir olmasının nedeni kalbin büyümesini sağlayan bölünerek çoğalan hücrelerin çoğunun bebeklikte tamamlanmış olmasıdır.

11. İsviçre peynirinde delik olmasının sebebi yapımında kullanılan heterofermentative türündeki bakterilerdir.
İsviçre peynirinde delik olmasının sebebi yapımında kullanılan heterofermentative türündeki bakterilerdir.
Daha önce saman tozunun buna neden olduğuna dair bilgiler yazılmış ama bu doğru değil. Bu tür bakteriler fazla karbondioksit saldığı ve İsviçre peyniri de yoğun olduğu için bu gazlar peynirin içinde sıkışırlar. Sonunda da peynirde delikler açarlar. Peynir ne kadar eskiyse delikle de o kadar çok ve büyük olur. FDA'nın deliklerin büyüklüğü için yaptığı bir standardizasyonu bile vardır.

12. Kırmızı eti beyaz etten ayıran miyoglobin sayısındaki farklardır. Miyoglobin proteininin kendisi kırmızı renktedir. Sığır etinde yüzde 0.8 miyoglobin varken insan etinde yüzde 2 miyoglobin bulunur.
Kırmızı eti beyaz etten ayıran miyoglobin sayısındaki farklardır. Miyoglobin proteininin kendisi kırmızı renktedir. Sığır etinde yüzde 0.8 miyoglobin varken insan etinde yüzde 2 miyoglobin bulunur.

13. Kedilerin yatmadan önce yatacakları yeri patileriyle eşelemesinin iki nedeni vardır.
Kedilerin yatmadan önce yatacakları yeri patileriyle eşelemesinin iki nedeni vardır.
Birincisi, koku bırakan bezler patilerinde olduğu için yerlerini işaretlemek için bu yöntemi kullanırlar. Diğeri ise bebeklikte süt emerken annelerinin memelerini uyarmaları gerektiği için aynı hareketi yapmış olmalarıdır. Bu hareketin büyük kedilerde devam etmesini sağlayan durum da evcilleştirmedir. Vahşi kediler bu hareketi yapmaya devam etmez çünkü insanlarla duygusal bir iletişimde değillerdir.

14. Alkolün ısıtıcı bir etkisi yoktur. Aksine vücudu daha hızlı soğutan bir etkisi vardır.
Alkolün damarları genişletmesiyle vücutta bulunan kan deriye hücum eder ve sıcaklık hissini artırır, ama derinin yüzeye ve dolayısıyla soğuğa daha yakın olması yüzünden kan daha çabuk soğur ve vücut ısı kaybeder. Alkol içerken hissettiğimiz yanma hissi ise sinir hücrelerinin ekstra duyarlı hale gelmesiyle sinir uçlarının vücudun kendi ısısını daha fazla fark etmesindendir.

15. Bayılmamızın sebebi parasempatik sinir sistemimizin tehlike geçtikten sonra kan basıncını birden düşürmesi ve beyne giden kan akışının kesilmesidir.
Bayılmamızın sebebi parasempatik sinir sistemimizin tehlike geçtikten sonra kan basıncını birden düşürmesi ve beyne giden kan akışının kesilmesidir.

16. Yoğun bir şekilde düşünmek gerçekten de kalori yaktırır. Dakika başına 1.5 kalori.

17. Gıdıklanınca gülmek sadece primat türünden olanlara özgüdür.
Gıdıklamak primatlar için yavrularına saldırı anında kendini korumayı öğretmek için uygulanan bir yöntemdir ve buna gülmemizin nedeni de karşımızdakinin bizi gıdıklamayı kesmemesini sağlamaktır, ki kendimizi korumayı öğrenebilelim.

18. Köpeklerin dillerini dışarı çıkarmalarının sebebi yorulmaları değildir. Ayaklarındaki ter bezlerinin vücutlarındaki teri ve ısıyı atmaya yetmemesi yüzünden dillerini çıkararak buharlaşmayı hızlandırırlar.

19. Bira içince çişimizin gelmesinin sebebi etil alkolün hipofiz bezinin üstünde bazı etkilerinin olmasıdır.
Hipofiz bezinin ürettiği vassopressin adlı hormon vücudun su dengesini korumakla görevlidir ve böbreklere bununla ilgili komut verir. Alkol oranı arttıkça hormonun üretimi azalır. Bu yüzden böbrekler suyu devamlı vücuda yollamaya başlarlar ve çişimiz bir süre sonra berrak olur, bu da sadece su işediğimizi gösterir. Sarhoşluğun ertesi sabahında müthiş bir susuzlukla uyanmamızın nedeni de budur.

20. Dışkımızın yeşil olması, bağırsakta oradaki bakterilerle etkileşime girecek kadar fazla zaman geçirmemesinden kaynaklanır. Bu yüzden kahverengini alamazlar ve yeşil olarak atılırlar.

21. Yüz kızarmasını adrenalin artışından kaynaklanır. Ancak korktuğumuzda da adrenalin salgılanmasına rağmen yüzümüz kızarmaz.
Yüz kızarmasını adrenalin artışından kaynaklanır. Ancak korktuğumuzda da adrenalin salgılanmasına rağmen yüzümüz kızarmaz.
Bunun sebebi yüz kızarmasının hayatta kalma amaçlı olmasından ziyade 'sosyal yaşamda hayatta kalma' amaçlı oluşundan kaynaklanır. Yüz kızarması karşımızdaki insana gerçekten mahcup olduğumuzu gösteren fiziksel bir olay olduğu için bağışlanmayı kolaylaştırır.

Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın