Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? Sicil affı ayrıntıları

 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? Sicil affı ayrıntıları
Sicil affı yürürlüğe girdi mi? Sicil affı ne zaman gelecek? Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek?
Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? Sicil affı ayrıntıları
Kredi çekip borcunu ödeyemeyen vatandaşlar sicil affını bekliyor. Sicil affı yürürlüğe girdi mi? Peki sicil affı ne zaman gelecek? Sicil affı çıktı mı? Sicili bozuk olduğu için kredi çekemeyen yaklaşık 12,5 milyon vatandaş sicil affı geldiği zaman artık bankadan kredi çekebilecek? İşte sicil affı detayları...

Kredi borcunu ödemeyi aksattığı için kara listeye alınan ve Bankalar Birliği Risk Merkezine bilgileri bankalarca iletilen vatandaşlara hiçbir banka kredi vermiyor. Bu duruma düşen vatandaşların bir kısmı borcunu aksattığı halde ödemesine rağmen sicilleri bozulduğu için kara listeye alındı ve tüm kredi başvuruları reddediliyor.

Sicili bozulan vatandaşlar bankalar tarafından direkt riskli müşteri olarak değerlendirilirken, riskli müşteri olmalarındaki sebep, kredi taksitinin 90 gün içinde ödenmeyerek hukuki sürecin başlaması olabildiği gibi, kredi kartı borcunun ödenmemesi, çek ve senet sebebiyle de sicil bozuluyor. Tüm bu sebeplerden dolayı sicili bozulan vatandaşlar sicil affının yürürlüğe girmesini bekliyor. Milyonlarca vatandaşın beklediği sicil affı torba yasa ile meclise getirilmişti.

Sicil affı meclisten geçti
Torba yasa ile meclise getirilen sicil affı yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Meclisten onay alan sicil affının yürürlüğe girebilmesi ve vatandaşın faydalanabilmesi için sicil affı resmi gazete de yayımlanması gerekiyor. Resmi gazete de yayımlandığı gün itibariyle vatandaşların bozuk sicilleri sıfırlanacak.

Sicil affından kimler yararlanabilecek?
Sicil affı kredi, kredi kartı, çek, senet vb. sebeplerle banka sicili bozulan ve risk merkezine bildirilen tüm vatandaşlar için geçerli olacak. Sicil affından yararlanmak için hali hazırda banka borcu olan vatandaşlara 6 ay içinde borçlarını ödemeleri için gerekli borç yapılandırması yapılacak ve bu sürede borcunu ödeyen vatandaşların sicili yenilenecek. Borcunu gecikmeli de olsa ödediği halde sicili bozuk vatandaşlar için sicil affı resmi gazete de affın yayımlandığı gün başlamış olacak.


Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek?
Sicil affından faydalanmak isteyen vatandaşların affın resmi gazetede yayımlanmasını beklemesi gerekiyor. Sicil affının Şubat ayının başlarında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın