Dünyanın yok oluşunu insanoğlu göremeyecek

 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Dünyanın yok oluşunu insanoğlu göremeyecek
dünya nasıl yok olacak, dünyanın yok oluşunu insanoğlu göremeyecek, gelecekte insanlığı nasıl bir hayat bekliyor, insanlığın bitmesine ne kadar var, insanlık nasıl yok olacak Çevre, enerji ve istatistik gibi konularda yaptığı bilimsel çalışmalarla bilinen nükleer fizikçi Prof. Dr. D. Ali Ercan, dünyanın normal koşullarda 3,5 milyar yıl daha yaşanabilecek durumda olduğunu ancak canlılığın bu kadar uzun süre devam edeceğinin kuşkulu olduğunu belirterek, insan kaynaklı aykırılıklar sonucu, insan dahil tüm memelilerin azami 1 milyon yıl daha yaşayabileceğini kaydetti.

Güneş sisteminde yaşanabilir tek cenneti cehenneme çeviriyoruz.
İnsanoğlunun tek yaşam alanı olan gezegenimiz dünya hakkında bir değerlendirme yapan Prof. Dr. D. Ali Ercan, dünyanın 4 milyar yıl sonra güneş tarafından yutulacağını anımsatarak, “insanlığın ‘varı-yoğu’ ‘beşiği-mezarı’ bu küçük gezegendir: Dünyamız. Koskoca evrende ufacık mavi bir nokta. 7 milyar homo sapiens, kendi aralarında yaşam kavgasını sürdürürken anlamsız ve manasız didişmelerle bu müstesna gezegeni de yaşanamaz hale getiriyorlar. Güneş sistemimiz içerisindeki tek yaşanabilir cenneti cehenneme çeviriyorlar” görüşünü savundu.

Gelmiş geçmiş türlerin %99’u artık yaşamıyor.
Dünyanın, şimdiye kadar beş büyük kıyamete sahne olduğunu belirten Ercan, bunların 440, 365, 245, 210 ve en son 65 milyon yıl öncesi meydana geldiğini ancak her seferinde yaşam yeniden yeşerdiğini kaydettiği değerlendirmesinde, “bu tükenişlerin her birinde türlerin yüzde 80-90 kadarı yeryüzünden silinmişti. Özetle, şimdiye kadar var olmuş, gelmiş geçmiş türlerin yaklaşık yüzde 99’u artık yaşamıyor. Akla gelen bir soru var; yaklaşık son 2 milyon yıldan beri var olan insan türü bu gezegende milyonlarca yıl yaşamak becerisini gösteren ve ellerinde olmayan bir doğal afet sonucu ortadan kalkan dinozorlar kadar doğayla uyumlu yaşamak becerisini, kolektif zekâ sahibi olduğunu gösterebilecek mi? Ben şüpheliyim” ifadelerini kullandı.

Güneş dünyayı önce yakacak, sonra yutacak.

Dünyanın güneşe yakınlık sıralamasında, merkür ve venüs’ten sonra 150 milyon km. uzaklıkta üçüncü sırada yer aldığını vurgulayan Ercan, “4,57 milyar yıl yaşındaki güneşimizin çevresine yaydığı enerjinin sadece 2 milyarda biri dünyamıza isabet eder ve işte bu enerji dünyadaki yaşamı olanaklı kılar. Güneşin dünyaya verdiği 1 saatlik enerji dünyadaki tüm insanlığın bir yılda tükettiği enerjiye eşdeğerdir. 


Her saniye 4,3 milyon ton maddeyi enerjiye çevirerek ışıyan Güneşimizin daha 3,5 milyar yıllık bir ömrü var; güneşimiz normal olarak 80 yıl yaşayacak bir insanın 45 yaşındaki durumuna benziyor. Güneşimiz 8 milyar yıllık ışıma ömrü sonunda toplam kütlesinin sadece binde birini bu şekilde kaybetmiş olacak! Ondan sonra o da şişerek önce bir ‘kırmızı dev’ olacak, dünyayı önce yakıp kavuracak, sonra yutacak, ardından da büyük bir patlamayla kütlesinin büyük kısmını evrene saçacak ve bir ‘beyaz cüce’ yıldız halinde kalacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın