Uzayda yaşam keşfediliyor olabilir

 DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 
Uzayda yaşam keşfediliyor olabilir
enceladusda okyanus varmı, enceladusda su varmı, satürnün buzdan uydusu enceladus, uzayda su varmı, uzayda yaşam keşfediliyor olabilir 2005 yılından bu yana merak konusu olan Satürn gezegeninin en büyük uydusundaki buz yüzeyinin altında bir okyanus olduğu öne srüldü.

Bilim adamları, Satürn gezegeninin 6. büyük uydusu olan Enceladus’un buz yüzeyinin derinliklerinde dev bir okyanus olduğuna dair en net delilleri buldu. Konuyla ilgili bilim dergisi Science’ta yayımlanan araştırmaya göre; yaklaşık 500 kilometre çapındaki Enceladus’un içinde büyük bir okyanus bulunuyor.

Uydunun yer çekimi özelliklerini inceleyen gök bilimciler, buz kaplı yüzeyin 30–40 kilometre altındaki okyanusun derinliğinin 10 kilometreyi aştığını belirtiyor.

Uzmanlara göre, söz konusu su kütlesi, bilinmeyen deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor olabilir.

Enceladus’ta bir okyanus olabileceği teorisi, 2005’te NASA’nın Cassini uydusunun Güney Kutbu’nda su buharı ve buz püskürten volkan ağızları keşfetmesiyle ortaya çıkmıştı.

NASA’nın California’daki Jet Tahriki Laboratuarı’ndan Sami Asmar, “Uydunun yer çekimi varyasyonlarını anlamak için, hız ölçen radar silahı ile aynı prensipleri içeren Doppler Efekti yöntemini kullandık. Cassini’nin gönderdiği veriler, bize aşağıda bir okyanus olduğunu gösterdi” dedi.


Enceladus uydusu, İngiliz gökbilimci Frederick William Herschel tarafından 1789 yılında keşfedilmişti.

Önceki yazımız Vuran ayakkabıdaki tetanos riski hakkında bilgiler vermektedir.

Yazar:

Önceki Yayın
Sonraki Yayın